Egzamin praktyczny na prawo jazdy często wiąże się z dużym stresem, co może prowadzić do zapomnienia o kluczowych czynnościach potrzebnych do zdania. Dlatego warto dobrze przygotować się do jazdy. Ten artykuł pomoże Ci przypomnieć sobie kolejność działań, które musisz wykonać po wejściu do samochodu.
Etapy egzaminu na prawo jazdy
Egzamin praktyczny składa się z pięciu głównych etapów:
Kiedy poprawnie wykonasz dwie pierwsze czynności, czas przejść do kolejnego etapu, czyli wejścia do pojazdu razem z egzaminatorem. Na tym etapie ocenia się, jak dopasowujesz wyposażenie pojazdu do własnych potrzeb, co jest kluczowe dla bezpiecznej jazdy. Oto czynności, które musisz wykonać:
1. Ustawienie fotela:
Wejście do pojazdu:
Ustawienie odległości od pedałów:
Ustawienie wysokości fotela:
Ustawienie kąta oparcia:
Ustawienie zagłówka:
Sprawdzenie pozycji siedzącej:
Ostateczne dostosowanie:
2. Regulacja lusterek bocznych:
3. Ustawienie lusterka tylnego:
4. Sprawdzenie zamknięcia drzwi:
5. Zapięcie pasów bezpieczeństwa:
Przed ruszeniem należy rozejrzeć się w prawo, lewo i w tył, a także spojrzeć w lusterka – takie przygotowanie do jazdy pozwoli pozytywnie zaliczyć pierwszą część egzaminu i przystąpić do realizacji kolejnych zadań.
Cofając pamiętaj o odwróceniu głowy i kilkukrotnym spojrzeniu przez tylna szybę – gdyż egzaminator będzie wypatrywał Twojego spojrzenia.
Egzamin praktyczny trwa co najmniej 40 minut, a jego przebieg zależy od specyfiki terenu, na którym się odbywa. Egzaminator może ale nie musi w wyjątkowych sytuacjach pod warunkiem że zdający jest wyjątkowo zdolny i zaliczył wszystkie zadania egzaminacyjne skrócić czas egzaminu do 25 minut, co jest w przypadku dużych miast jak Kraków niemożliwe z uwagi na duży ruch i zatory drogowe. Nie ma ustalonej górnej granicy trwania egzaminu, teoretycznie egzamin może trwać nawet kilka godzin, czyli egzaminator jak będzie złośliwy to może jeździć po mieście ze zdającym dopóki go nie obleje.
To trochę jak prognozowanie pogody, ale zazwyczaj najlepszymi porami są okresy najmniejszego ruchu. Poza szczytem komunikacyjnym szybciej przejedziesz i napotkasz mniej utrudnień, stąd zalecamy zdawać w godzinach między 10:00 – 14:00 w tygodniu lub między 6:00 – 9:00 w wakacje i weekendy. Potem może być tylko gorzej.
Każda szkoła i każdy instruktor stara się w trakcie nauki pokonywać skrzyżowania oraz ulice po których najprawdopodobniej przyjdzie zdawać egzamin jego kursantowi. To nic złego, a wręcz przeciwnie. Egzaminatorzy nie wybierają łatwych tras przejazdu, to najczęściej na tyle skomplikowane przejazdy, że w dużych miastach pogubiłby się nie jeden stary kierowca. Obecnie kurs nauki jazdy to minimum 30 godzin szkolenia, ale to oczywiście dużo za mało w przypadku wielkich aglomeracji miejskich. Jeżeli kursant prócz jazd po trasach chciałby jeszcze nauczyć się np. jazdy po zmierzchu, czy po drogach szybkich to na zwykłym kursie zwyczajnie braknie czasu. Wtedy zaleca się dokupienie pakietów jazd doszkalających, ale oczywiście nie jest to już obowiązkowe.
Egzaminy praktyczne w ruchu drogowym odbywają się zawsze na terenach przylegających do siedziby ośrodka egzaminowania. Najczęściej egzaminatorzy jeżdżą w promieniu do 5 km od placu egzaminacyjnego.
Egzaminator zwraca uwagę na to, czy kursant:
Jeśli potrzebujesz rzetelnego doszkolenia przed egzaminem ze zwróceniem uwagi na potencjalne pułapki drogowe, trudne przejazdy przez skrzyżowania oraz powtórkę parkowania zgodnego z zadaniami podczas testu egzaminacyjnego to zapraszamy do naszej oferty pakietów
– JAZDY DOSZKALAJĄCE DLA OSÓB PRZED EGZAMINEM PAŃSTWOWYM
– JAZDY EKSPRESOWE TUŻ PRZED EGZAMINEM
– PODSTAWIENIE SAMOCHODU SZKOŁY NA TWÓJ EGZAMIN