Szkolenie Autostradowe
Pozornie może się wydawać, że nie ma nic prostszego niż jazda na wprost po autostradzie. Jednak właśnie tam dochodzi do najbardziej spektakularnych wypadków przy dużych prędkościach. Jakie błędy popełniają kierowcy oraz na co należy zwracać uwagę dowiesz się czytając nasz artykuł.
Zagrożenia i zasady jazdy po autostradach oraz ekspresówkach
ŚMIERCIONOŚNA MONOTONIA
Autostrady i drogi ekspresowe charakteryzują się długimi i prostymi odcinkami przedzielonymi delikatnymi łukami. Monotonna jazda z czasem zachęca kierowców do odwracania uwagi od tej nudnej linii jazdy.. i tak jednych pobudza do szybszej jazdy, głośnej muzyki i jazdy w jej rytm….
A drugich do .. obsługi smartfonów, obniżenia oparcia i sączenia kawy.
Nikt z Nich jednak nie zwalnia!
Kierowcy poruszają się z dużymi prędkościami i czas reagowania na ewentualne zagrożenia jest w związku z tym bardzo ograniczony, a skutki błędów mogą być katastrofalne. Długa jazda autostradą z czasem nudzi i obniża koncentrację, to niestety pierwszy krok do wypadku…
Od UMIEJĘTNOŚCI do PRĘDKOŚCI …
Bardzo często młodzi kierowcy testują swoje świeżo zakupione samochody na autostradach. Niestety bardzo często kończy się to wypadkiem, gdyż samochody są w opłakanym stanie technicznym i nie wytrzymują dużych prędkości. Jeszcze częściej za prędkością nie nadążają umiejętności kierowców, co stanowi najczęstszą przyczynę wypadków na drogach w ogóle!
ZASADY JAZDY PO AUTOSTRADZIE
- Na autostradzie i drodze ekspresowej zabronione jest:
– cofanie,
– zawracanie ( oprócz skrzyżowań i miejsc do tego przeznaczonych ),
– zatrzymanie się na pasie między jezdniami,
– zatrzymanie się lub postój w innym miejscy niż do tego przeznaczone (MOP-y)
(MOP – to Miejsce Obsługi Podróżnych, najczęściej ze stacją benzynową i parkingiem) - W razie AWARII na autostradach i drogach ekspresowych trzeba zjechać na pobocze oraz oznakować pojazd tak, żeby być z daleka widocznym dla innych nadjeżdżających!
MUSISZ oznakować pojazd poprzez poniższe czynności:
– włączyć światła awaryjne,
– trójkąt ostrzegawczy ustawić w odległości ok 100 m za pojazdem,
PAMIĘTAJ – TO BARDZO WAŻNE!
– nigdy nie siedź w samochodzie,
– przed wyjściem z auta załóż kamizelkę odblaskową,
– przejdź przez barierkę ochronna lub ekran dźwiękochłonny
(nigdy nie stój na jezdni obok samochodu lub przed nim)
– wezwij pomoc telefonicznie dzwoniąc na numer 112,
– sprawdź na słupku hektometrycznym – gdzie jesteś?
– podaj kierunek w jakim jechałeś,
– jeśli nie masz telefonu, szukaj punktu SOS wzdłuż drogi, - Poruszając się po drogach ekspresowych i autostradach zawsze zwracaj uwagę na poziom paliwa. Jadąc z dużą prędkością spalanie paliwa jest szybsze, a stacje benzynowe występują rzadko w szczególności na nowo otwartych odcinkach szybkich dróg.
- Poruszaj się wyłącznie prawym pasem. Lewy pas służy tylko do wyprzedzania!
W Polsce można też wyprzedzać z prawej, ale lepiej nie stosować tego manewru, gdyż mało
kto ma świadomość tego przepisu i nie spodziewa się z założenia szybszego pojazdu z prawej! - Jadąc po autostradzie, zbliżając się do wjazdów – zmieniaj pas ruchu na lewy, ale tylko wtedy kiedy będziesz miał możliwość i nie spowodujesz, że jadący lewym pasem ruch będzie musiał przez Ciebie zwalniać. Zmiana pasa na lewy jest wtedy dopuszczalna, gdyż ułatwia włączenie się na prawy pas pojazdom wjeżdżającym na autostradę.
Mijając wjazd powinieneś z powrotem powrócić na prawy pas, chyba że chcesz wyprzedzać jadących wolniej po prawym pasie. - Zbliżając się do zjazdu z którego chcesz skorzystać musisz:
– włączyć kierunkowskaz z dużym wyprzedzeniem
(powinien przynajmniej 7 razy „mrugnąć” zanim pas zmienisz)
– nigdy nie hamuj na głównej jezdni, ale dopiero kiedy zmienisz pas na zjazdowy, - Zmieniając pasy przy dużej prędkości stosuj algorytm:
LUSTERKA – KIERUNKOWSKAZ –LUSTERKA – KIEROWNICA
– sprawdź we wszystkich lusterkach co się za Tobą dzieje,
– włącz kierunkowskaz (niech już go widzą!)
– teraz dokładnie sprawdź czy pas na który chcesz wjechać jest pusty?
– dopiero teraz możesz wykonać płynny ruch kierownicą w celu rozpoczęcia zmiany pasa, - Im szybciej jedziesz – trzymaj większy odstęp od pojazdu przed Tobą!
Jazda po równej autostradzie często obniża naszą czujność i zapominamy, że z dużej prędkości hamowanie trwa dłużej i droga zatrzymania jest bardzo długa! - Rób przerwy, nie uśnij!
Szczególnie w nocy, musisz jechać wolniej i utrzymywać odstępy. Jeśli czujesz się znużony lub znudzony jazdą – zjedź na stację i kup wodę oraz czekoladę. Wypij i zjedz na miejscu!
Nie stosuj metod pobudzania (dobudzania) w czasie jazdy, to nie działa.
Głośna muzyka, śpiewanie, mówienie do siebie, otwieranie okien, czy popijanie napoju energetycznego w czasie jazdy działa tylko chwilowo! Również słodzona aspartamem kola i zawierające ten sam środek gumy do żucia wpływają bardzo negatywnie na koncentrację, stąd zdecydowanie lepiej postawić na czarną kawę z gorzką czekoladą na stacji paliwowej, potem krótki spacer i dopiero dalsza podróż! Wioząc pasażerów odpowiadasz też za ich życie! Pamiętaj o tym!
Kilka zdrowszych kalorii więcej lepsze – niż śmierć na skutek zaśnięcia. - NIGDY SIĘ NIE SPIESZ!
Jazda na czas, strach przed spóźnieniem na spotkanie lub po prostu bicie rekordów prędkości na autostradach kończy się wypadkami. Autostrada to nie jest tor wyścigowy, a inni znajdujący się na autostradzie kierowcy mogą być „NIEDZIELNYMI” stąd bardzo szybka jazda to ogromne zagrożenie, nawet jeśli jesteś uważasz, że umiesz szybko jeździć.
Badania ankietowe wykazują, że aż 70 % kierowców uważa, że potrafi szybko jeździć : /
Wypadki powodowane na autostradach są w 79 % zawinione przez kierowców…
Pamiętaj, że życie jest jedno i lepiej dojechać później niż wcale. Nawet drobna kolizja na autostradzie to stracone godziny i ogromne koszty holowania pojazdu. Umiejętność jazdy po szybkich drogach to zaleta którą posiadają tylko doświadczeni lub odpowiednio wyszkoleni kierujący.