Technika jazdy nocą to cała paleta czynności jakich powinien kierowca mieć świadomość. Na pozór może się wydawać, że wystarczy jechać nieco uważniej niż za dnia. To jednak mylne przeświadczenie. Nasz krótki kurs uświadamia ilość zagrożeń i uczy pewnych trików dzięki którym nie stracisz czujności i unikniesz wielu zagrożeń.
Szkolenie nocne wspomagane jest także elektronicznym systemem ostrzeżeń oraz uczymy się także korzystać z nawigacji na wzór szkoleń brytyjskich i tamtejszych egzaminów państwowych. To szkolenie z pewnością da Ci więcej pewności w prostych czynnościach jakie muszą wykonywać kierowcy podróżujący nocą.
Kiedy jeździmy w ciemnościach?
W naszej szerokości geograficznej często, dlatego że jest to ściśle powiązane z porami roku. Latem słońce zachodzi później, zimą zmierzch zapada już popołudniem. Począwszy od 21 czerwca dzień staje się coraz krótszy, aż do przesilenia zimowego, które wypada w nocy 21 grudnia i dzień ten jest najkrótszym w całym roku kalendarzowym trwając zaledwie 7 godzin i 10 minut na północy Polski i nieco ponad 8 godzin na południu kraju.
Jazda po zmierzchu, a wypadki..
Najwięcej wypadków w ciemnościach odnotowuje się adekwatnie przed godziną 24:00 z uwagi na jeszcze dosyć duży ruch, a potem między godzinami 4:00, a 6:00 nad ranem. Zmęczenie i chęć osiągnięcia celu na siłę przy braku koncentracji , osłabieniu uwagi, pogorszeniu ostrości wzroku, zawężeniu peryferyjnego pola widzenia i nieustannie nawarstwiającego się znużenia to najczęstsze przyczyny dramatycznych zdarzeń.
Czy jazda nocą to same negatywy?
Nie. Nocna jazda ma wiele zalet, szczególnie na długich trasach poza obszarami zabudowanymi. Przede wszystkim nie musimy stać w zatorach drogowych, walczyć z upałami w czasie lata, czy też wlec się za jadącym do pola ciągnikiem rolniczym. Pozornie takie podróżowanie może wydawać się szybsze i bezpieczniejsze, jednak w praktyce wiele sytuacji może zaskoczyć.
Jak wygląda szkolenie nocą?
Nasze kilkugodzinne szkolenie pozwala zrozumieć jak istotne są pewne szczegóły na które kierowca musi zwracać uwagę podróżując po zmierzchu. Nauka odbywa się na trasie o zróżnicowanej infrastrukturze. Najczęściej jedziemy w kierunku Podhala i zajęcia zaczynamy po 20:00. Długość trasy waha się pomiędzy 150-200 km w zależności od natężenia ruchu i wskazań nawigacji z której korzysta osoba szkolona. W czasie szkolenia robimy przerwę na trasie i pijemy kawę omawiając zasady jazdy nocą i ewentualne błędy lub sytuacje jakie napotkaliśmy na drodze. Szkolenie prowadzi doświadczony instruktor, a samochód szkoleniowy można wybrać spośród tych jakimi dysponuje szkoła.
Zobacz co powinien wiedzieć kierowca jeżdżący nocami oraz czego będziemy się uczyć na szkoleniu – ZASADY JAZDY NOCĄ (kliknij)
KUP VOUCHER i podaruj dowolne szkolenie w PREZENCIE – kliknij tu …